Na letošním ročníku festivalu Colour Meeting přivítáme výjimečného hosta – Bombina, nigerského kytaristu, zpěváka a skladatele, který propojil saharské blues s globální hudební scénou. Bombino je jedním z nejvýraznějších představitelů stylu známého jako Tuareg desert blues, jehož hudba vychází z rytmů a tradic severní Afriky, ale zároveň přirozeně komunikuje s rockem, psychedelií a reggae.
Hudba jako odolnost a naděje
Bombino, vlastním jménem Omara Moctar, pochází z oblasti Agadez v severním Nigeru. Jeho život i hudba jsou silně spjaty s identitou a zápasem Tuaregů – nomádského berberského etnika. Bombino se kvůli politickému napětí dostal v dětství do exilu v Alžírsku. Právě tam objevil hudbu jako jazyk svobody.
Jak říká v rozhovoru pro Český rozhlas Ostrava:
„Hudba je můj způsob, jak mluvit o míru, aniž bych kázal.“
Elektrická kytara se pro něj stala symbolem odporu. Tuarežské hnutí ji přijalo jako prostředek vyjádření – což vedlo dokonce k zákazu kytar během ozbrojeného povstání. Bombino i přesto pokračoval dál. Dnes je jeho jméno známé po celém světě, od pouště až po hlavní pódia mezinárodních festivalů.
Nomad: když se Sahara spojila s Nashvilem
Zlom nastal v roce 2013 s albem Nomad, které produkoval Dan Auerbach z The Black Keys. Album vzniklo v americkém Nashvillu a přineslo Bombinovu hudbu k širšímu publiku.
Podle recenze v magazínu UNI album ukazuje, jak „poušť může znít jako rocková garáž, ale přitom neztratí své kořeny“. Kritici oceňovali kombinaci hypnotických riffů, jemného vokálu a rytmické výbušnosti. Nomad tak definovalo zvuk, který je duchovní, politický i strhující zároveň.
Sahel: syrová výpověď o světě, který se mění
Bombinovo nejnovější album Sahel (2023) je pojmenováno po přechodovém pásmu mezi Saharou a savanou – místě, kde Bombino vyrůstal. Deska se oproti předchozím nahrávkám vrací ke kořenům, má syrovější zvuk, méně aranží a větší důraz na akustiku.
Jak píše magazín UNI, Sahel je „dosud nejvíce osobní, přímočaré a politické album Bombinovy kariéry“. Hudebně se přibližuje jeho rané tvorbě, tematicky se dotýká migrace, klimatické změny, kulturního vykořenění a zároveň oslavuje vnitřní sílu saharské komunity.
Koncert, který se zažívá, ne jen poslouchá
Bombinova vystoupení nejsou jen koncerty. Jsou to rituály propojení – mezi publikem, rytmem, krajinou i historií. Jeho kytara zní jako vítr nad dunami, zpěv jako paměť předků. Intenzita jeho projevu působí hluboce fyzicky i duchovně.
Na Colour Meetingu 2025 zazní skladby z Nomad, Sahel i starších alb. Bombino vystoupí se svou doprovodnou kapelou a přiveze energii, kterou nelze přeložit – jen prožít.
Buďte u toho
Bombino vystoupí na festivalu Colour Meeting 2025 v Poličce. Sledujte náš web a sociální sítě – kompletní program zveřejníme již brzy.